Akademik Çalışmaların Önemi

Eğitimin niteliği çağdaş değer yargıları tarafından belirlenir. Eğitim niteliğinde insana olan hizmet ne kadar çağdaş ve modern olursa o kadar makbuldür. Çağdaş dünya düzeninde eğitimin bir araç olarak kullanılması için nitelik bakımından eğitim hakkına sahip her insanın kendini gerçekleştirmesi gerekir.

Eğitimde niteliğin arttırılması, yetişmiş insan gücünün devlete ve millete kazandırılması, amaca uygun insan profilinin gerçekleşmesi, üretim ve istihdam gücünün artması içindir. Bu sebeple birçok akademik çalışmalar yapılır.

Akademik çalışma bir alanda ihtisas sahibi kişileri belli bir amaç doğrultusunda bilimsel yöntemler ve analizlerle ortaya koydukları eleştiri ya da çözümlerdir. Yapıcı, toparlayıcı ve düzenleyici etkisini en çok eğitim üzerinde gösterir.

Eğitimde nitelik, nitelikli insan ve yetişmiş insan gücünün ortaya konulmasıyla oluşur. Akademik çalışmalar neden – sonuç ve tümevarım, tümdengelim gibi bilimsel yaklaşımlarla olayı inceler. Niteliği etkileyen faktörlerin ortaya konulması ve değişkenlerin belirlenerek deneysel bir sonuç elde edilip çözüme gidilen yolda adım atılması nitelikli eğitim için yapılan, akademik çalışmalar sayesindedir.

Akademik çalışmalar, bir toplumun bütün bilgi ve tecrübe birikiminin özüdür. Bu nedenle çok kıymetlidir. Sonuçları uygulanabilir olduğu sürece etkisini hissettirir.

About the Author

Cevap Yaz

×

Sizin İçin Burdayız

× ONLİNE DESTEK...TIKLAYIN 7/24