Yüksek Lisans Ücretleri

Yüksek Lisans Ücretleri


Üniversitelerin Yüksek Lisans ücretleri her yıl değişmektedir. Bu ücret üniversitenin popüleritesine, bulunduğu konuma ve hatta içinde eğitim veren akademisyenine göre değişiyor. Özellikle üniversitelerde son zamanlarda artık olaya farklı bakmaktadır. Devlet üniversiteleri de kendi bünyelerinde tezsiz yüksek lisans programlarını ücretli programlar ile öğrencileri buluşturuyor. Yüksek Lisans ücretleri ile ilgili fiyat seçenekleri eğitim kurumlarına göre farklılık gösteriyor. Bu durum Yüksek Lisans harç ücretleri içinde aynı şekilde seyrediyor.

Vakıf üniversitelerinin en çok tercih edilen program ücretleri ile hiç tercih edilmeyen program ücretleri arasında fark bulunmaktadır. Bu yüzden aşağıda bazı üniversitelerin en düşük ve en yüksek lisansüstü fiyatlarını göreceksiniz. Bunun sebebi o üniversitenin her program için ayrı bir ücret sıkalası belirlemesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca üniversitelerin var olan fiyatları üzerinden burs ve indirim detaylarına da bakmak önem arz etmektedir.

Vakıf Üniversitesi ve Devlet Üniversitesi Ücretleri

Vakıf Üniversitesi ve Devlet Üniversitesi ücretlerini aşağıdan inceleyebilirsiniz. Ayrıca ana sayfa üzerinden istediğiniz bölüm üzerinde arama yaparak yüksek lisans ücretlerini kontrol edebilirsiniz.

Üniversite TürüÜcret Aralığı
Vakıf Üniversiteleri Yüksek Lisans Ücretleri5.000 TL – 72.000 TL
Devlet Üniversiteleri Yüksek Lisans Ücretleri0 TL – 15.000 TL

Devlet Üniversiteleri Tezli program ücret alınmamaktadır. Tezsiz programda yukarıdaki ücretler geçerlidir. Vakıf üniversitelerinde özel öğrenci olarak kabul gören lisans mezunu adaylar herhangi bir indirimden yararlanamazlar ve üniversite türü fark etmeksizin öğrenci statüsü alamazlar.

İstediğiniz üniversite ve program ücretlerini tüm detayları ile aşağıdaki tabloda da bulabilirsiniz. Ayrıca arama motorunu kullanarak çok rahat bir şekilde istediğiniz üniversite ve programa ait detaylara bakabilirsiniz. Üniversite lisansüstü ücretleri her yıl değiştiğinden lütfen aldığınız bilgileri üniversite web sayfasından veya yetkililer ile görüşerek teyit ediniz.

Ayrıca üniversitelerin yüksek lisans fiyatları için uyguladığı burs ve indirimleri yine size sayfamızdan anlık olarak duyuracağız. Bizlere iletişim formlarından ayazarak sizin için en uygun fiyatlı yüksek lisans programlarını bulmamızı isteyebilirsiniz. Sizleri ilgili üniversiteler ile eşleştirerek doğrudan iletişim kurmalarını sağlayabiliriz

alıntı: yuklis

Akademik Çalışmaların Önemi

Eğitimin niteliği çağdaş değer yargıları tarafından belirlenir. Eğitim niteliğinde insana olan hizmet ne kadar çağdaş ve modern olursa o kadar makbuldür. Çağdaş dünya düzeninde eğitimin bir araç olarak kullanılması için nitelik bakımından eğitim hakkına sahip her insanın kendini gerçekleştirmesi gerekir.

Eğitimde niteliğin arttırılması, yetişmiş insan gücünün devlete ve millete kazandırılması, amaca uygun insan profilinin gerçekleşmesi, üretim ve istihdam gücünün artması içindir. Bu sebeple birçok akademik çalışmalar yapılır.

Akademik çalışma bir alanda ihtisas sahibi kişileri belli bir amaç doğrultusunda bilimsel yöntemler ve analizlerle ortaya koydukları eleştiri ya da çözümlerdir. Yapıcı, toparlayıcı ve düzenleyici etkisini en çok eğitim üzerinde gösterir.

Eğitimde nitelik, nitelikli insan ve yetişmiş insan gücünün ortaya konulmasıyla oluşur. Akademik çalışmalar neden – sonuç ve tümevarım, tümdengelim gibi bilimsel yaklaşımlarla olayı inceler. Niteliği etkileyen faktörlerin ortaya konulması ve değişkenlerin belirlenerek deneysel bir sonuç elde edilip çözüme gidilen yolda adım atılması nitelikli eğitim için yapılan, akademik çalışmalar sayesindedir.

Akademik çalışmalar, bir toplumun bütün bilgi ve tecrübe birikiminin özüdür. Bu nedenle çok kıymetlidir. Sonuçları uygulanabilir olduğu sürece etkisini hissettirir.

Tez Savunması Nasıl Yapılır?

Tez Savunması Nasıl Yapılır?

Tez savunması, yüksek lisans, doktora gibi lisansüstü eğitimde hazırlanan tezin, danışman hocanın başkanlığındaki jüriye sunulmasıdır. Genellikle, tez sürecinin en korkutucu kısmı olarak nitelendirilir. Esasında, teziniz ne kadar kötü yazılmış olursa olsun, onu başarıyla sunabilirseniz, kabul edilmemesi gibi bir ihtimal olmayacaktır.
Jüri ve savunma tarihi belirlendikten sonra, tezin bir kopyası tüm jüri üyelerine verilir. Jüri üyeleri tezi inceler ve genel hatlarıyla değerlendirerek sunuma hazırlıklı biçimde gelir. Savunma günü, öğrenci büyük bir toplantı odasında jüriye ve diğer dinleyicilere sunum şeklinde tezini ana hatlarıyla anlatır. Jüri tezle ilgili sorularını sorar ve öğrenciyi dışarı alır. Öğrenci dışarı çıkınca, jüri aralarında tartışarak öğrenciye dair kararını verir. Daha sonra da öğrenci tekrar içeri çağrılır ve nihai karar kendisine bildirilir. Bu süreci başarı ile atlatmak için, tez savunması öncesinde ve sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.
Savunma öncesi
Savunma için mutlaka bir ön hazırlık yapmanız gerekmektedir. Muhtemelen jürinin bütün üyeleri tezinizin büyük bir kısmını okumuş olarak gelecektir. Ancak siz yine de herkesin her bölümü okuduğu varsayımında bulunmayın. Jüri için, etki ve derinlik ön planda olacaktır. Bu sürecin en can alıcı noktalarından bir diğeri de savunmanın süresidir. Çok uzun veya çok kısa süren tez savunmaları bir başarı göstergesi değildir. Aksine, bu durum adayın puan kaybetmesine yol açabilir.
Savunmada kullanacağınız slaytları, tüm bu noktaları dikkate alarak hazırlamaya başlayabilirsiniz. Tezin öne çıkan ve özgün yanlarını içeren slaytlarda, özellikle şu noktalar vurgulanmalıdır:

 • Üzerinde çalıştığınız araştırma sorusu nedir?
 • Bu soru neden önemlidir?
 • Elde ettiğiniz sonuçlar nelerdir?

Süreyi çok iyi ayarlamak zorunda olduğunuzu unutmayın ve gereksiz detaylar içeren slaytlar ile laf kalabalığından olabildiğinde kaçının. Sunumunuzu 45 dakikayla sınırlandırmaya çalışın. 30’dan fazla slayt kullanmayın. Ancak gelebilecek soruları cevaplayabilmek için, yedek slaytlar hazırlamayı da ihmal etmeyin.
Savunmadan bir gün önce, sunumunuzu mümkünse danışmanınıza, değilse kendi kendinize prova edin. Bu egzersiz, kendinize olan güveninizi arttıracaktır.
Savunma günü, spor kıyafetlerden ve her türlü aşırılıktan kaçınmalısınız. Bir gün öncesinden, sade ve resmi bir kıyafet hazırlamalısınız.
Ve işte beklenen an!
Sunum başlamadan kısa bir süre önce, salon ve elektronik düzenekler kontrol edilmelidir. Teknik bir problem varsa, bu sorun sunum saatine kadar çözülmelidir. Sunum saatinden 15 dakika önce salona gitmelisiniz. Hem sunumunuzun son hazırlıklarını tamamlamalı, hem de gelenleri karşılamalısınız.
Jüri sunum saatinde salona gelecek ve danışmanınız kısa bir giriş yaptıktan sonra sözü size bırakacaktır. Bu noktada, tüm jüriye ve dinleyicilere “Hoş geldiniz” diyerek söze başlamalısınız ve konunuzun ne olduğu, tez için kiminle çalışıldığı gibi açıklamalarla kısa bir giriş yapmalısınız. İlk slaytı açıp, doğrudan konuya girmek olumsuz bir etki yaratabilir.
Sunum, yalın bir Türkçe ile yapılmalı ve çok uzun, anlaşılması zor cümlelerden uzak durulmalıdır. Sesinizi gereksiz yere alçaltılıp yükseltmemeye dikkat edin. Benzer şekilde, sabit, sıkıcı bir ses tonuyla slaytların gelişigüzel okunması da doğru değildir. Aceleci veya heyecanlı bir tavırdan, gergin yüz bir yüz ifadesinden de kaçınmalısınız.
Sunum sonunda jüri ve dinleyicilere teşekkür edilmeli ve söz tekrar jüriye bırakılmalıdır. Jürinin sorduğu sorulara açık ve anlaşılır cevaplar verilmelidir. Cevabını bilmediğiniz bir soru ile karşılaşmanız durumunda, laf kalabalığı yapmak yerine, söz konusu noktayı gözden kaçırdığınızı ve ilk fırsatta bunu inceleyeceğinizi belirtebilirsiniz ya da çekinmeden bilmediğinizi söyleyebilirsiniz. Jüriye karşı nazik ve anlayışlı olunmalı, sinirli ve kaba bir yaklaşımdan kaçınılmalıdır.
Her zaman düzeltmek için fırsat vardır!
Bir kez daha altını çizmek gerekirse, jüri zaten sizden her şeyi tam olarak bilmenizi beklememektedir. En mükemmel tezi bile dinlediklerinde, jüri mutlaka soracak bir şeyler bulabilir. Bu soruları geleceğe yönelik yapıcı eleştiriler ve yol göstericiler olarak düşünmeniz yararınıza olacaktır. Jürinin yorumlarını ve sorularını dikkate alarak ilerde bu konudaki çalışmalarınıza da yön verebilirsiniz.

Tez Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Tez Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Tez yazım kurallarında genel kurallar olarak nitelendirilebilecek belli başlı şablonlar mevcuttur ancak kurum ve kuruluşlara göre bu şablon belli oranda değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye Tez Yazım Merkezini bu konuda fazlasıyla hassas davranmaktadır ve sizlerden gelecek briefler ile birlikte şablona uygun bir çalışma hazırlamaktadır. Az önce de belirtildiği gibi genel hatları ile birbirine yakın bir şablon belirlenmektedir ve bu şablondaki detaylar da genellikle şu şekilde karşımıza çıkmaktadır…
Kağıdın Özelliği
Tez yazımı ne kadar hassasiyet gerektiren ve ne kadar özel bir çalışma olduğunu aslında bu başlık net bir şekilde göstermektedir. Kağıdın özelliği bile dikkate alınmaktadır ve belirlenen şablona uygun kağıt seçimi yapılmadığı takdirde inceleyen ekibin bu detaydan bile eksi puan verebileceğini belirtmekte fayda var. Türkiye Tez Yazım Merkezini tüm bu detaylar hakkında bilgi vermeden çalışmalara başlamamakta ve detaylara bağlı hareket etmektedir.
Yazı Özelliği
Yazımın nasıl yapılması, hangi fontta yazılması ya da hangi araçlar kullanılarak yazılması gerektiği gibi detayların yer aldığı özellikle bütünüdür. Kurum ve kuruluşların büyük bir kısmı bunu bilgisayar aracılığı ile yapmanız gerektiğini belirtmektedir ancak yazımızın başında da söylediğimiz gibi her kurumda bu durum değişiklik gösterebilmektedir.
Kenar Boşlukları ve Sayfa Düzeni
Yazımızın başında da belirtildiği gibi tez yazmak gerçekten büyük bir hassasiyet gerektiriyor. İçerik güçlü olabilir ya da çok profesyonel bir şekilde hazırlanmış olabilir ancak kenar boşluklarına ve sayfa düzenine bile dikkat etmeniz talep ediliyor. Bu tür küçük detayları gözden kaçırdığınız takdirde hazırladığınız tez çalışması çöpe gidebilmekte ve ne yazık ki emeğiniz hiçe sayılmaktadır. Türkiye Tez Yazım Merkezini, çalışmaya başlamadan önce detayları öğrenmeyi tercih etmekte ve sizlere sunulan şablon üzerinden yola çıkmaktadır. Her şeyi ile kusursuz hazırlanan bir tez emin olun geleceğiniz için de önemli bir adım niteliği taşımaktadır ve yazar kadromuz da bunun fazlasıyla farkındadır. Yapılan çalışmalar ve örnek sunumlar incelendiğinde sizler de bu konuda ne kadar hassas olduğumuzu göreceksiniz.
Anlatım
Türkiye Tez Yazım Merkezini bir adım öne taşıyan detaylardan bir tanesidir. Anlatım, konu bütünlüğünü bozmayacak ve Türkçe kelimelerin en iyi şekilde seçilerek oluşturulduğu bir şekilde tasarlanmalıdır. Türkiye Tez Yazım Merkezini, konuya ve dile hakim yazar kadrosu ile bu konuda kendine fazlasıyla güvenmekte ve bu güvenin sonuçlarını da en iyi şekilde ortaya koymaktadır. İçerik kalitesi her anlamda büyük önem taşımaktadır ve bu yalnızca Türkçe tez hazırlıklarında değil, İngilizce tez çalışmalarında da büyük önem taşımaktadır. Az önce bahsedilen detaylar belki bir tık geri plana atılabilir ancak içerik ve ne anlattığınız büyük önem taşımaktadır ve bu yüzden profesyonel bir ekipten yardım almak da çok daha mantıklı olacaktır. Bu konuda elinden gelenin en iyisini yapacak olan bir yazar kadrosu ile karşınıza çıkmakta ve deneyimlerimizi sizinle paylaşmaya da devam etmekteyiz.
Sayfaların Numaralanması
Tez yazımının ne kadar hassasiyet gerektirdiğini ortaya koyan en önemli detaylardan bir tanesi de sayfaların numaralandırılması işlemidir. Bu konuda bile ince eleyip sık dokuyan bir ekip ile hareket etmekteyiz ve en küçük hatada tez çalışmasını yeniden incelemekten kaçınmıyoruz. Denetim merkezimi de bunun için oluşturulmuştur ve tez çalışması tamamlandıktan sonra denetim birimimiz devreye girmektedir. Yapılan incelemeler ile birlikte eğer en küçük bir sorun ya da hata varsa bu hatanın üzerine gidilmekte ve sorun çözülmektedir. Her anlamda hassas bir çalışma gerçekleştiren bu ekip, hatalardan arındırılmış ve tez yazım kurallarına eksiksiz bir şekilde uyulmuş özel bir çalışma ile karşınıza çıkmaktadır. Sizler de dilerseniz bu çalışmalardan faydalanmak adına iletişime geçebilir ve yazar kadromuzdan konu ile ilgili daha detaylı bilgi ve yardım talebinde bulunabilirsiniz. Profesyonel isimler ve profesyonel çalışmalar ile karşınıza çıkmakta ve en iyisi sunulmaktadır.
Tüm bu kuralların dışında ücretli tez yazdırmak için hizmet almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Akademik Makale Yazılırken Nelere Dikkat Edeceksiniz

Akademik Makale Yazılırken Nelere Dikkat Edeceksiniz

Üniversite(Lisans),Yüksek lisans,Doktora öğrencileri eğitim hayatları boyunca makale yazma ödevlerinden sorumlu olmaktadırlar. Bir makaleden yüksek not almak için format ve içeriğin güçlü olması önemli unsurlardandır. Kısaca makalenin tanımı yapılacak olursa ;belirli bir konuyu derinlemesine bilgi vermek,bir hipotez ortaya koyup onu alıntılarla güçlendirip kaleme alınan özgün fikir yazılarına makale denilmektedir.Bir makalenin can alıcı  temel unsuru özgün fikirler savunmaktır.Hocaların belirlediği formatlara (APA,MLA,CHİCAGO) uygun yazabilmek önemlidir.

Akademik Makale Yazılırken Nelere Dikkat Edeceksiniz

 Benzerlik Oranı (İntihal Oranı)

Yazılan makalenin özgün olması temel unsurdur.İntihal bir suçtur.Her üniversitenin ve hocalarının bir intihal ölçme programları vardır. Teslim edilen ödevler ilk olarak bu programa yüklenilip benzerlik yüzdeliğine bakılır. Yüzdesi yüksek olan yani özgünlüğe sahip olmayan makaleler Üniversite hocaları tarafından değerlendirilmeyip, okul yönetimine şikâyete kadar gitmektedir. O yüzden Copy –Paste çalışmalara yer vermeyen Akademik kadromuz sizler için hizmet vermektedir.

Sizler bize ulaştıktan sonraki süreci kısaca özetleyecek olursak;

 • Onaylanan makale ödevi uzman hocalarımız tarafından Literatür taraması yapılır
 • Taslak(Outline) oluşturulur (Özet,Giriş,Gelişme,Hipotez,Sonuç,Referans)
 • Teslim öncesi ya da sonrası isteğe bağlı hocadan geribildirim (Feedback) alınır
 • Teslim zamanına uygun makale bitirilir

En başta kolay gibi görünen makale yazma ödevleri teslim zamanı yaklaştıkça öğrenciler nereden başlayıp nasıl ilerleyecekleri konusunda sıkıntıya düşmeye başlarlar.Ödevler için zaman çok önemlidir. Makale yazma konusunda Uzman akademik kadromuz ile yüksek notlar almak çok kolay. Kendine her konuda güvenen Akademik kadromuzla yüksek notlar olmak daha da kolay

Özet (Abstract)

Makalelerdeki özet bölümünde istenilen şey asıl konuya değinmeden genel bir özet yapılmasıdır.

Giriş Bölümü (Introduction)

Giriş bölümlerinde makalenin konusu hakkında kısaca bilgi verilip,makalede geçecek temel kelimelerin tanımları yapılır.Bir makalenin giriş bölümü diğer bölümler arasında en kısa bölümler arasındadır.Kısa ve öz cümlelerle okuyucuya bilgi verilir.Son cümlede ise ilerleyen bölümlerde neleri savunduğunuz hipotez,fikirlerle giriş bölümü sonlandırılmaktadır. Bu bölümün amacı okuyucuya ne savunacağımızı ilk bakışta göstermektir.

Gelişme Bölümü

Gelişme bölümünde yapılan literatür taramalarına dayanılarak konu çevresinde fikirler,hipotezler savunulur yani istenilen formatlara uygun alıntılar yapılarak savunulan fikir desteklenilir. Bu bölüm diğer bölümlerle kıyaslayacak olursak en uzun kısımdır. Makalede savunulan fikirlere ne kadar çok kanıt,bilgi,kaynak gösterilirse konu o kadar çok desteklenmiş ve ikna edici olmaktadır.Gelişme bölümü makalenin gövde kısmıdır da denilebilir.Genel olarak makalenin konusuna uygun 2 veya 3 fikir ortaya konulup savunulmaktadır.

Sonuç Bölümü (Conclusion)

Sonuç bölümü ise gelişme bölümünün netleştirilip ve kesin bir sonuca ulaştığı kısımdır. Bu bölümde yeni bir fikir ortaya atılmadan giriş bölümü destekleyici ve yazarın kendi düşüncelerinin yer alır. Bu bölümde yazar okuyucuya giriş bölümündeki fikirleri hakkında tavsiyelerde bulunabilir.

Referans Bölümü (Reference,Bibliography)

İstenilen formatlara uygun (APA,MLA,CHICAGO) kaynakça gösterimi yapılır. Bir makalede format en az içeriği kadar önemlidir.Üniversite hocalarının makale yazdırma amaçlarının içinde formatı düzgün uygulayıp uygulayamadıklarını ölçmektir.
USGeo Web Directory

Tezlerin Hazırlanmasında Ve Tesliminde Dikkat Edilecek Hususlar

Tezlerin Hazırlanmasında Ve Tesliminde Dikkat Edilecek Hususlar

TEZLERİN HAZIRLANMASINDA VE TESLİMİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1- Tezler kompakt disk ortamında dijital olarak teslim edilecektir. Kağıt veya disket ortamında tez kesin olarak kabul edilmeyecektir.

2- Tezlerin başlıkları ve özet (abstract) sayfaları, Tez Veri Tabanının taranabilir alanlarına yüklenmektedir. Bu nedenle bu gibi metin alanları, italik yazı tipi, tablo, şekil, grafik, kimyasal veya matematiksel formüller, semboller, alt veya üst simge (subscript, superscript), Yunan harfleri veya diğer standart olmayan simge veya karakterler içermemelidir.

3- Özetler, sayfa başında tezin başlığı ve yazar adı belirtilerek biri Türkçe olmak üzere iki dilde 250’şer kelimeyi geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır.

4- Tezler, tezin teslim edildiği enstitü ve üniversite ismini, tez başlığını, kimin tarafından teslim edildiğini, tez savunma tarihini, tez danışmanı ve diğer jüri üyelerinin isimlerini içeren “Onay Sayfası”nı mutlaka içermelidir.

5- Her tez için “Tezlerin Çoğaltılması ve Yayımı için İzin Belgesi” doldurulmuş olmalıdır. Bunun için iki ayrı form bulunmaktadır. Telif hakkı tez yazarına ait olan tezler için izin belgesi tez yazarı tarafından, Telif hakkının ilgili yükseköğretim kurumuna ait olduğu tezler için izin belgesi, ilgili Enstitü Müdürü, Dekan veya Başhekim tarafından doldurulacaktır.
6- Her tez için “Tez Veri Giriş Formu” tez yazarı tarafından doldurulduktan sonra imzalanarak tezle birlikte gönderilmelidir. “Tez Veri Giriş Formu” Tez Veri Giriş Formu adresinde bulunmaktadır.

7- Tezlerin eksiksiz olarak Merkeze gönderilmesi konusundaki düzenleme ve denetleme görevi üniversiteler çerçevesinde Enstitü Müdürü ve Tıp Fakültesi Dekanı; eğitim hastaneleri çerçevesinde ise, Eğitim Hastanesi Başhekiminin sorumluluğundadır.

8- Tezler, Yükseköğretim Kurulu’na mutlaka tezi onaylayan merci (Enstitü, Fakülte, Eğitim Hastanesi) tarafından ve mutlaka tez adı, yazar adı ve tez türü (yüksek lisans, doktora vs.) bilgilerinin bulunduğu listeleriyle birlikte dörder aylık dönemlerde toplu olarak gönderilmelidir.

9- Aşağıda yer alan koşullara uygun olarak hazırlanmış kompakt diskler (CD) tezin başlığı, yazar adı, yükseköğretim kurumu adı, enstitü adı, tıpta uzmanlık tezleri için fakülte veya eğitim hastanesi adını içerecek şekilde etiketlenerek darbeye dayanıklı bir CD kutusuna konmalı ve Tez Onay Sayfası, Tez Veri Giriş Formu ve İzin Belgesi ile birlikte, üzerinde yine etiketteki bilgilerin bulunduğu bir zarf içine konarak gönderilmelidir.

A-Tezin tamamının aktarıldığı 2 adet CD (word ve pdf formatında)
– CD’lerin Hazırlanması :
a- Tezin tam metni tek bir word ve pdf dosyası olarak hazırlanacaktır (özetler dahil). Word dosyalarının pdf dosyalarına dönüştürülmesi için için ilgili bağlantılar www.yok.gov.tr adresli İnternet sayfasında bulunmaktadır. Metin formatı dışında ek içeren karma tezler için açıklamalar Madde 9’da yer almaktadır.
b- Hazırlanan pdf dosyaları tezin enstitü tarafından onaylanan kopyası ile aynı olacaktır. c-Türkçe ve yabancı dildeki özet sayfaları her biri ayrı pdf dosyası olarak ayrıca CD’de yer alacaktır. d- Tez üzerinde Yükseköğretim Kurulu tarafından hiçbir değişiklik yapılmayacağı için tezin bilgisayar ekranında görüntülendiğinde veya yazıcı çıktısı alındığında asıl nüshası ile aynı olması ile ilgili her türlü sorumluluk yazara aittir.
e- Dosyalar sıkıştırılmamış ve şifresiz olacaktır.
f- Dosyalar isimlendirilirken Türkçe karakter kullanılmayacaktır. Çünkü bu durum farklı bilgisayarlarda sorun çıkartabilmektedir.
g- Dosyalara isim verirken yazar adı ve soyadının sonuna hangi bilgiyi içerdiği eklenecektir.
Örnek :
ad_soyadı_tez.pdf
ad_soyadı_ozet_tr.pdf
ad_soyadı_ozet_en.pdf
h- Metin formatındaki veya çoğaltma (fotokopi) ile hazırlanmış olan tez ekleri tezin tam metninin bulunduğu pdf dosyası içinde yer alacaktır. Bunun için tarayıcı veya dijital fotokopi makinaları kullanılarak belgeler pdf formatına dönüştürülecektir.
i- Karma tezler: Tez, yalnızca metin dosyasından oluşmuyorsa, resim, harita, bilgisayar programları, görüntü veya ses kayıtları da kullanılmış ise bu durum Tez Veri Giriş Formunda ve özette dosya adları da verilerek belirtilmelidir. Resim, görüntü ve ses kayıtları için tercih edilenformatlar aşağıda belirtilmiştir. Farklı bir program kullanılmış ise bunun okuyucuların erişimine izin verecek şekilde lisanslı olarak tezle birlikte CD’de yer alması gerekmektedir.
İstenen Formatlar :
i- Resim Formatları : Resim dosyaları aşağıda verilen formatlardan biriyle hazırlanacaktır. GIF (.gif)
PDF (.pdf)
TIFF (.tiff)
JPEG (.jpeg)
ii- Görüntü Formatları
MPEG (.mpg)
Quick Time – Apple (.mov)
Audio Video Interleaved – Microsoft (.avi)
iii-Ses Formatları
Wav (.wav)
MIDI (.midi)
MP3 (.mp3)

tez veri giriş formu nasıl doldurulur

tez veri giriş formu nasıl doldurulur

TEZLERİN HAZIRLANMASINDA VE TESLİMİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1- Tezler kompakt disk ortamında dijital olarak teslim edilecektir. Kağıt veya disket ortamında tez kesin olarak kabul edilmeyecektir.
2- Tezlerin başlıkları ve özet (abstract) sayfaları, Tez Veri Tabanının taranabilir alanlarına yüklenmektedir. Bu nedenle bu gibi metin alanları, italik yazı tipi, tablo, şekil, grafik, kimyasal veya matematiksel formüller, semboller, alt veya üst simge (subscript, superscript), Yunan harfleri veya diğer standart olmayan simge veya karakterler içermemelidir.

3- Özetler, sayfa başında tezin başlığı ve yazar adı belirtilerek biri Türkçe olmak üzere iki dilde 250’şer kelimeyi geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır.

4- Tezler, tezin teslim edildiği enstitü ve üniversite ismini, tez başlığını, kimin tarafından teslim edildiğini, tez savunma tarihini, tez danışmanı ve diğer jüri üyelerinin isimlerini içeren “Onay Sayfası”nı mutlaka içermelidir.

5- Her tez için “Tezlerin Çoğaltılması ve Yayımı için İzin Belgesi” doldurulmuş olmalıdır. Bunun için iki ayrı form bulunmaktadır. Telif hakkı tez yazarına ait olan tezler için izin belgesi tez yazarı tarafından, Telif hakkının ilgili yükseköğretim kurumuna ait olduğu tezler için izin belgesi, ilgili Enstitü Müdürü, Dekan veya Başhekim tarafından doldurulacaktır.

6- Her tez için “Tez Veri Giriş Formu” tez yazarı tarafından doldurulduktan sonra imzalanarak tezle birlikte gönderilmelidir. “Tez Veri Giriş Formu” Tez Veri Giriş Formu adresinde bulunmaktadır.

7- Tezlerin eksiksiz olarak Merkeze gönderilmesi konusundaki düzenleme ve denetleme görevi üniversiteler çerçevesinde Enstitü Müdürü ve Tıp Fakültesi Dekanı; eğitim hastaneleri çerçevesinde ise, Eğitim Hastanesi Başhekiminin sorumluluğundadır.

8- Tezler, Yükseköğretim Kurulu’na mutlaka tezi onaylayan merci (Enstitü, Fakülte, Eğitim Hastanesi) tarafından ve mutlaka tez adı, yazar adı ve tez türü (yüksek lisans, doktora vs.) bilgilerinin bulunduğu listeleriyle birlikte dörder aylık dönemlerde toplu olarak gönderilmelidir.

9- Aşağıda yer alan koşullara uygun olarak hazırlanmış kompakt diskler (CD) tezin başlığı, yazar adı, yükseköğretim kurumu adı, enstitü adı, tıpta uzmanlık tezleri için fakülte veya eğitim hastanesi adını içerecek şekilde etiketlenerek darbeye dayanıklı bir CD kutusuna konmalı ve Tez Onay Sayfası, Tez Veri Giriş Formu ve İzin Belgesi ile birlikte, üzerinde yine etiketteki bilgilerin bulunduğu bir zarf içine konarak gönderilmelidir.

A-Tezin tamamının aktarıldığı 2 adet CD (word ve pdf formatında)
– CD’lerin Hazırlanması :
a- Tezin tam metni tek bir word ve pdf dosyası olarak hazırlanacaktır (özetler dahil). Word dosyalarının pdf dosyalarına dönüştürülmesi için için ilgili bağlantılar www.yok.gov.tr adresli İnternet sayfasında bulunmaktadır. Metin formatı dışında ek içeren karma tezler için açıklamalar Madde 9’da yer almaktadır.
b- Hazırlanan pdf dosyaları tezin enstitü tarafından onaylanan kopyası ile aynı olacaktır. c-Türkçe ve yabancı dildeki özet sayfaları her biri ayrı pdf dosyası olarak ayrıca CD’de yer alacaktır. d- Tez üzerinde Yükseköğretim Kurulu tarafından hiçbir değişiklik yapılmayacağı için tezin bilgisayar ekranında görüntülendiğinde veya yazıcı çıktısı alındığında asıl nüshası ile aynı olması ile ilgili her türlü sorumluluk yazara aittir.
e- Dosyalar sıkıştırılmamış ve şifresiz olacaktır.
f- Dosyalar isimlendirilirken Türkçe karakter kullanılmayacaktır. Çünkü bu durum farklı bilgisayarlarda sorun çıkartabilmektedir.
g- Dosyalara isim verirken yazar adı ve soyadının sonuna hangi bilgiyi içerdiği eklenecektir.
Örnek :
ad_soyadı_tez.pdf
ad_soyadı_ozet_tr.pdf
ad_soyadı_ozet_en.pdf
h- Metin formatındaki veya çoğaltma (fotokopi) ile hazırlanmış olan tez ekleri tezin tam metninin bulunduğu pdf dosyası içinde yer alacaktır. Bunun için tarayıcı veya dijital fotokopi makinaları kullanılarak belgeler pdf formatına dönüştürülecektir.
i- Karma tezler: Tez, yalnızca metin dosyasından oluşmuyorsa, resim, harita, bilgisayar programları, görüntü veya ses kayıtları da kullanılmış ise bu durum Tez Veri Giriş Formunda ve özette dosya adları da verilerek belirtilmelidir. Resim, görüntü ve ses kayıtları için tercih edilenformatlar aşağıda belirtilmiştir. Farklı bir program kullanılmış ise bunun okuyucuların erişimine izin verecek şekilde lisanslı olarak tezle birlikte CD’de yer alması gerekmektedir.
İstenen Formatlar :
i- Resim Formatları : Resim dosyaları aşağıda verilen formatlardan biriyle hazırlanacaktır. GIF (.gif)
PDF (.pdf)
TIFF (.tiff)
JPEG (.jpeg)
ii- Görüntü Formatları
MPEG (.mpg)
Quick Time – Apple (.mov)
Audio Video Interleaved – Microsoft (.avi)
iii-Ses Formatları
Wav (.wav)
MIDI (.midi)
MP3 (.mp3)

TEZ VERİ GİRİŞ FORMUNUN DOLDURULMASI

Tez Veri Giriş Formu, tez yazarı tarafından bilgisayarda doldurulduktan sonra basılarak imzalanmalıdır.

Form, yazar tarafından doldurulan bilgilerin, Tez Veri Tabanı ile bağlantılı geçici bir tabloya aktarılmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Formun doldurulması bitirilip “Tamam” kutucuğu tıklandığında, üzerinde sistem tarafından üretilen “Referans Numarası” bulunan, basıma uygun form düzenlenmektedir. Bu form basılıp imzalanarak tezle birlikte gönderilmelidir. Herhangi bir nedenle hatalı veri girişi yapıldıysa formu basmadan önce geri dönülerek düzeltme olanağı vardır. Ancak form basıldıktan sonra hata fark edilirse yeni bir form doldurularak basılmalı, önceki iptal edilmelidir. Tez Merkezinde yapılacak veri giriş kontrollerinde, YÖK’e gönderilmiş formun üzerindeki Referans Numarası geçerli olacağından bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

KONTROL LİSTESİ

Tezler YÖK Tez Merkezine iletilmeden önce aşağıdakilerin tümünün aynı zarf içinde olduğu kontrol edilmelidir:

1- Tez ve özet sayfalarını pdf dosyası olarak içeren kompakt disk,

2- Tez onay sayfası, (Tez savunma tutanak formu “kabul”)

3- Doldurulup imzalanmış, üzerinde referans numarası olan Tez Veri Giriş Formu,

4- Doldurulup imzalanmış İzin Belgesi

 1. a) Telif hakkı tez yazarına ait olan tezler için (word) veya
  b) Telif hakkı yükseköğretim kurumuna ait olan tezler için. (word)

  Bu Kılavuz yok.gov.tr adresli İnternet sayfasından temin edilebilir.

Not: Yükseköğretim Kurulu Yayın ve Dokümantasyon Daire Başkanlığından;

“Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezl’nde bulunan basılı tezlerin “Elektronik Tez Arşiv Projesi” çalışması ile tam metin (pdf) olarak “Tez Tarama Sistemine” aktarılma işlemleri devam etmektedir.
♦ Elektronik arşiv çalışması ile birlikte Merkezde kullanılan otomasyon sistemi de yenilenmiştir.
♦ Kullanıcılarımız, www.yok.gov.tr adresindeki “Ulusal Tez Merkezi” başlığı altından http://tez2.yok.gov.tr/ adresinden sisteme üye olarak tezlere tam metin olarak erişebilirler.
♦ Bu gelişmelere paralel olarak, Ulusal Tez Merkezi’nde verilen fotokopi hizmeti de tamamen durdurulmuştur.
Yeni Tez Tarama’ya geri dön
Yükseköğretim Kurulu Yayın ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı”

Türkiye’deki Üniversite Adresleri

Türkiye’deki Üniversite Adresleri
Üniversite Adı Türü Bulunduğu Şehir
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Devlet Bolu
Abdullah Gül Üniversitesi Devlet Kayseri
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Devlet Adana
Adıyaman Üniversitesi Devlet Adıyaman
adnan_menderes_universitesi Adnan Menderes Üniversitesi Devlet Aydın
afyon_kocatepe_universitesi Afton Kocatepe Üniversitesi Devlet Afyon
Ağrı İbrahim Çecen Devlet Ağrı
 Ahi Evran Üniversitesi Devlet Kırşehir
 Akdeniz Üniversitesi Devlet Antalya
 Aksaray Üniversitesi Devlet Aksaray
 Amasya Üniversitesi Devlet Amasya
 Anadolu Üniversitesi Devlet Eskişehir
 Ankara Üniversitesi Devlet Ankara
 Ardahan Üniversitesi Devlet Ardahan
 Artvin Çoruh Üniversitesi Devlet Artvin
 Atatürk Üniversitesi Devlet Erzurum
 Atılım Üniversitesi Vakıf Ankara
   Başkent Üniversitesi Vakıf Ankara
   Balıkesir Üniversitesi Devlet Balıkesir
   Bartın Üniversitesi Devlet Bartın
   Batman Üniversitesi Devlet Batman
   Bayburt Üniversitesi Devlet Bayburt
   Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Devlet Bilecik
   Bingöl Üniversitesi Devlet Bingöl
   Bitlis Eren Üniversitesi Devlet Bitlis
   Boğaziçi Üniversitesi Devlet İstanbul
 bozok_universitesi  Bozok Üniversitesi Devlet Yozgat
   Bursa Teknik Üniversitesi Devlet Bursa
   Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Zonguldak
   Celal Bayar Üniversitesi Devlet Manisa
   Cumhuriyet Üniversitesi Devlet Sivas
   Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Çanakkale
   Çankırı Karatekin Üniversitesi Devlet Çankırı
   Çukurova Üniversitesi Devlet Adana
   Dicle Üniversitesi Devlet Diyarbakır
   Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet İzmir
   Dumlupınar Üniversitesi Devlet Kütahya
   Düzce Üniversitesi Devlet Düzce
   Ege Üniversitesi Devlet İzmir
   Erciyes Üniversitesi Devlet Kayseri
   Erzincan Üniversitesi Devlet Erzincan
   Erzurum Teknik Üniversitesi Devlet Erzurum
   Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Devlet Eskişehir
   Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıf İstanbul
   Fırat Üniversitesi Devlet Elazığ
   Galatasaray Üniversitesi Devlet İstanbul
   Gazi Üniversitesi Devlet Ankara
   Gaziantep Üniversitesi Devlet Gaziantep
   Gaziosmanpaşa Üniversitesi Devlet Tokat
   Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Devlet Kocaeli
   Giresun Üniversitesi Devlet Giresun
   Gümüşhane Üniversitesi Devlet Gümüşhane
   Hacettepe Üniversitesi Devlet Ankara
   Hakkari Üniversitesi Devlet Hakkari
   Harran Üniversitesi Devlet Şanlıurfa
   Hitit Üniversitesi Devlet Çorum
   Iğdır Üniversitesi Devlet Iğdır
   İstanbul Aydın Üniversitesi Vakıf İstanbul
 İstanbul Medeniyet Üniversitesi Devlet İstanbul
 İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Vakıf İstanbul
   İnönü Üniversitesi Devlet Malatya
   İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet İstanbul
   İstanbul Ticaret Üniversitesi Vakıf İstanbul
   İstanbul Üniversitesi Devlet İstanbul
   İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Devlet İzmir
   İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Devlet İzmir
   Kafkas Üniversitesi Devlet Kars
   Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Devlet Kahramanmaraş
   Karabük Üniversitesi Devlet Karabük
   Kadir Has Üniversitesi Vakıf İstanbul
   Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Trabzon
   Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Devlet Karaman
   Kastamonu Üniversitesi Devlet Kastamonu
   Kırıkkale Üniversitesi Devlet Kırıkkale
   Kırklareli Üniversitesi Devlet Kırklareli
   Kilis Üniversitesi Devlet Kilis
   Kocaeli Üniversitesi Devlet Kocaeli
   Koç Üniversitesi Vakıf İstanbul
   Konya Necmettin Erbakan Ünversitesi Devlet Konya
   Mardin Artuklu Ünversitesi Devlet Mardin
   Marmara Üniversitesi Devlet İstanbul
   Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Devlet Burdur
   Mersin Üniversitesi Devlet Mersin
   Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet İstanbul
   Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Devlet Muğla
   Mustafa Kemal Üniversitesi Devlet Hatay
   Muş Alparslan Üniversitesi Devlet Muş
   Namık Kemal Ünversitesi Devlet Tekirdağ
   Nevşehir Üniversitesi Devlet Nevşehir
   Niğde Üniversitesi Devlet Niğde
   Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Samsun
   Ordu Üniversitesi Devlet Ordu
   Orta Doğu Teknik Üniversitesi Devlet Ankara
   Osmaniye Korkutata Üniversitesi Devlet Osmaniye
   Pamukkale Üniversitesi Devlet Denizli
   Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi Devlet Rize
   Sakarya Üniversitesi Devlet Sakarya
   Selçuk Üniversitesi Devlet Konya
   Siirt Üniversitesi Devlet Siirt
   Sinop Üniversitesi Devlet Sinop
   Süleyman Demirel Üniversitesi Devlet Isparta
   Şırnak Üniversitesi Devlet Şırnak
   Tunceli Üniversitesi Devlet Tunceli
   Trakya Üniversitesi Devlet Edirne
   Uludağ Üniversitesi Devlet Bursa
   Uşak Üniversitesi Devlet Uşak
   Yalova Üniversitesi Devlet Yalova
   Yeditepe Üniversitesi Vakıf İstanbul
   Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Devlet Ankara
   Yıldız Teknik Üniversitesi Devlet İstanbul
   Yüzüncü Yıl Üniversitesi Devlet Van
Tez Yazım Kutralları Nelerdir

Tez Yazım Kutralları Nelerdir

Tez yazım kuralları tezinizi hazırlarken size yol gösterecek yazım kavuzlarıdır .Her üniversitenin tez hazırlama kuralları tez yazım kılavuzları ile yüksek lisans, lisans ve doktora tezi hazırlayacak öğrencilere sunulmuştur. Dönem projeleri için de aynı kılavuzları geçerlidir. Bu kılavuzlar hazırlanacak tezde yol gösterecek ana unsurlardır.Tez yazım merkezi olarak fakülte veya yüksek okulunuzun tez yazım kılavuzlarını referans almakta olup sunduğumuz danışmanlık hizmetlerinde yüzde yüz başarıyı garanti ediyoruz.

Teori (Kuram) Nedir?

Teori (Kuram) Nedir?

Teori: Tekrarlanan gözlem ve deneylerle, mevcut bilgi birikimi düzeyinde doğruluğu büyük ölçüde kabul edilmiş, ancak yine gözlem ve deneyler yoluyla yanlışlanabilme olasılığı bulunan, öngörülerinde doğru çıkmış hipoteze, teori (kuram) denir. Teoriler, gözlem, deney, akıl ve mantık yollarıyla her defasında doğrulanabilmelidir. Ünlü Amerika’lı Matematikçi John Forbes Nash‘in kullanılır hale getirdiği “Oyun Teorisi” teoriye bir örnek olarak verilebilir.×

Sizin İçin Burdayız

× ONLİNE DESTEK...TIKLAYIN 7/24